„Łapy, łapy cztery łapy…” – dlaczego warto mieć psa?
Samorządowe Przedszkole Publiczne „Parkowe Skrzaty” w Piotrowicach otworzyło swoje drzwi dla dwóch przepięknych czworonogów – Astrid i Marie. To rasowe samojedy, które są przeszkolone do współpracy z dziećmi.
Dogoterapia to niezwykłe zajęcia, w czasie których dzieci uczą się obcowania z psem:
- poznają zasady zachowywania się przy zwierzętach,
- dowiadują się w jaki sposób głaskać pupila,
- pokonują granice swojego lęku przed pogłaskaniem czworonoga.
Dodatkowo, całkowicie nieświadomie, pracują na swoich emocjach. Kontakt z czworonożnym przyjacielem rozwija u dzieci umiejętność okazywania uczuć. Wejście w relację sprawia, że dzieci wyciszają się, skupiają na potrzebach drugiej osoby, a w tym przypadku psa. Prowadząca, Pani Paula, przeszkoliła przedszkolaki w zakresie zasad współpracy oraz obcowania z żywym zwierzęciem. Zaprezentowała, na pluszaku, jak nie należy głaskać psów oraz które obszary ciała zwierząt są zakazane dla ludzi. Dodatkowo, opowiedziała o zasadzie „żółtej smyczy”, która jest znakiem ostrzegawczym dla przechodniów i oznacza, że dany pies jest w trakcie treningu, więc nie należy do niego podchodzić. Dzieci chętnie karmiły psiaki i głaskały z największą delikatnością. Niektórzy lekko obawiali się bezpośredniego kontaktu, jednak większość pozwoliła się zachęcić do współpracy i podeszła do leżącego ( i nie patrzącego) pieska.
Prowadząca warsztaty bardzo chwaliła grupy przedszkolne za otwartość oraz szybkie zrozumienie prezentowanych zasad. Dzieci chętnie słuchały i ochoczo wypełniały zadania. Pierwsze spotkanie uznajemy za bardzo udane.
Dlaczego warto mieć psa?
Obcowanie z psami przynosi nieocenione korzyści dla naszego zdrowia, ponieważ redukuje poziom stresu i lęku. Sesje z psami terapeutycznymi pomagają wyciszyć umysł, odwracają uwagę od codziennych wydarzeń i wpływają na dobre samopoczucie.
Psy, dzięki swojej obecności i bezwarunkowej miłości, oferują wsparcie emocjonalne, które jest trudne do przecenienia. Zwierzęta potrafią wyczuć nasze emocje i reagować adekwatnie do sytuacji, co często pomaga w złagodzeniu napięcia oraz poczucia samotności.